Datum: 04.07.2008,
autor:
Ivan Nekuda, Laco Matlák, Markéta Přerovská
Kavárna Želví doupě pořádá po celé prázdniny výstavu o životě jihoamerických Indiánů, potomků cestovatele A. V. Friče, a o projektu Naděje pro Esperanzu.
„Naděje pro Esperanzu" je stručná charakteristika asistenční činnosti občanského sdružení CHECOMACOCO. Vzniklo před čtyřmi roky - pár let poté, co se potomci cestovatele Alberto Vojtěcha Friče (1882-1944) zcela náhodou dozvěděli, že i mezi jihoamerickými indiány kmene Čamakoko, v paraguayské vesnici Puerto Esperanza (Přístav Naděje), žije stoletá Fričova dcera, jejíž široká rodina dnes čítá na 200 lidí.
Indiáni-nomádi z Gran Chaka přišli během 20. století o možnost žít svým původním způsobem v divoké přírodě Gran Chaka a za dráty dobytkářských farem, které zabraly jejich odvěká loviště, se snaží ustát svou přeměnu v obyčejné venkovany, pokoušející se vydělat si zemědělskou činností na své chudé živobytí. S pomocí drobných českých dárců a krajanského odboru ministerstva zahraničí založili vlastní chov dobytka a usilují o vzdělání a lepší budoucnost pro své děti.
Výstava byla v nekuřácké kavárně Želví doupě zahájena 4. 7. , potrvá do 5. 9., je přístupná po 7 dnů v týdnu od 10 do 18 hodin, případně déle při kulturních akcích, které se v kavárně pořádají. Více o projektu najdete při osobní návštěvě výstavy nebo na www.checomacoco.cz. Želví doupě společně s Občanským sdružením Checomacoco plánují také přednášku. Její termín bude upřesněn, protože členové občanského sdružení odjíždějí v nejbližších dnech na delší cestu právě do Paraguaye.
mail@zelvi-doupe.cz a ostatní kontakty
Realizace: Adineo s.r.o. | Publikační systém iLog | Přihlásit se