Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Rozumím
vyhledavani
kontakty
 

Ostruhová 58, 276 01 Mělník (GPS 50°21'11"N, 14°28'26.3"E)

mail@zelvi-doupe.cz
MOB: 774 058 382 (nestíháme zvedat, lepší je kontakt SMS nebo mailem)

otevírací doba v obchodě i v kavárně

pondělí až sobota 9:30-18, neděle 10:30-18
(prázdniny, svátky a ostatní zavíračky upřesňujeme v Aktualitách)

Ve všední den tu většinou býváme už od devíti, po dohodě tu umíme být i jindy, než je uvedeno...
Vše podle hesla: kniha a káva na vás mají vždycky čas.

EET | Kontakty | | Logotypy | Přátelé Želvy, o. s.

Máme rádi klasiku / Želva preferuje klasiku / Želva má ráda klasiku

Datum: 01.06.2007, autor: ...opsáno...

Článek, který s námi uspořádala Lucie Zikmnudová, pravidelná mělnická dopisovatelka do Středočeské mutace deníku MfDnes. Článek nakonec vyšel ve značně zkrácené variantě. Už jsme ho bohužel nesehnali v papírové variantě.

Máme rádi klasiku / Želva preferuje klasiku / Želva má ráda klasiku

(rozhovor s Ivanem Nekudou, spolumajitelem 1. mělnického antikvariátu a knihkupectví Želva)

Želva sídlí v nových prostorách v Ostruhové ulici, je ještě něco, co se změnilo?
Krom toho, že jsme „vyrostli" (v tuto chvíli nabízíme knihy asi na 70 m2, a plánujeme ještě povyrůst), jsme také zprovoznili Želví doupě. V této nekuřácké kavárně našli zázemí naši nejvěrnější zákazníci; totiž rodiče s dětmi. Ti nejvíc oceňují poměrně velký dětský koutek na hraní a možnost využití přebalovacího pultu.
Kolik nabízíte v antikvariátu titulů? Za jaké ceny?
V tuto chvíli si u nás můžete vybrat z cca 7.000 titulů, a to jak knih, tak i CD, LP, nebo DVD nosičů. Antikvárních položek je zhruba polovina. Většina knih v antikvariátě stojí mezi 30 a 70 korunami. O tom se lze přesvědčit také v našem elektronickém obchodě na http://melnicky-antikvariat.cz.
Kterou knihu shánějí lidé nejvíce, po čem nejvíc touží?
To je těžko říci, v čase se to hodně mění. Stálicí mezi novými tituly je samozřejmě regionální literatura a knížky pro děti. Tady se zaměřujeme na klasické tituly. Leporela od paní Zmatlíkové nebo od Sekory jsou prostě nejkrásnější. Nemluvě o knížkách, které ilustrovala paní Kvěchová.
U antikvárních titulů je to ještě mnohem složitější. Pochopitelně na Mělníku většina lidí touží po čemkoliv, co se našeho města týká, zvláště, pokud to vyšlo před rokem 1945. Ne že by ty věci byly drahé, ale jednoduše se tady ve výkupech objevují zřídkakdy.
Jaké knihy k vám lidé nejčatěji přinášejí?
Jiráska! Musím podotknout, že tohoto autora u nás asi nikdo neprodá. Leda že by to bylo první vydání a s podpisem. Ale i to má prodejní hodnotu okolo 50 korun. Ale vážně. Nejčastěji se objevuje beletrie vydávaná v 70. letech.
Když budu chít doma zbavit se knih, co mám dělat?
Jak je uvedeno i na našich webových stránkách, rozhodně nic nevyhazujte (a to se týká i plakátů, pohledů nebo dobových novin a časopisů!). Přeberte si, které knihy si chcete nechat, dejte je doma stranou, a pak se s námi domluvte na výkupu. Rovnou na místě knihy přebereme, a vysvětlíme, co a jak s nimi udělat.
Objevila se vám v rukou za dobu vašeho působení ve městě nějaká opravdu vzácná kniha, jaká?
Spíše se nám v rukou objevují knihy, které nejsou vzácné, ale jsou zajímavé typograficky nebo ilustracemi. Takové knihy mají význam pro konkrétní sběratele, ale ani ty nepředstavují tisícové nebo desetitisícové položky. Ale o tom to přece není. Důležité je, že u nás každý najde knížku s cenou kolem padesátikoruny, kterou si budou rádi číst a která jim přinese radost.↑ nahoru