Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Rozumím
vyhledavani
kontakty
 

Ostruhová 58, 276 01 Mělník (GPS 50°21'11"N, 14°28'26.3"E)

mail@zelvi-doupe.cz
MOB: 774 058 382 (nestíháme zvedat, lepší je kontakt SMS nebo mailem)

otevírací doba v obchodě i v kavárně

pondělí až sobota 9:30-18, neděle 10:30-18
(prázdniny, svátky a ostatní zavíračky upřesňujeme v Aktualitách)

Ve všední den tu většinou býváme už od devíti, po dohodě tu umíme být i jindy, než je uvedeno...
Vše podle hesla: kniha a káva na vás mají vždycky čas.

EET | Kontakty | | Logotypy | Přátelé Želvy, o. s.

Co víte o knihách aneb návštěva Želvího doupěte

Datum: 12.05.2008, autor: ...opsáno...

Článek, který vytvořila A. Židlická, primánka mělnického Gymnázia Jana Palacha na základě akce, která u nás proběhla.

V dubnu máme hodně akcí a mezi ně také patří návštěva Želvího doupěte, přesněji řečeno antikvariátu, který jsme navštívili ve středu 23.4.2008 ve 3. a 4. vyučovací hodině. Šli jsme tam, protože jsme se chtěli inspirovat do naší KNIHY KNIH, kterou v průběhu roku vyrábíme.
Před antikvariátem nás čekali příjemní lidé - majitelé. Když jsme vstoupili dovnitř, nevěřili jsme vlastním očím. Od stropu až dolů k zemi byly v poličkách pečlivě naskládány v poličkách a seřazeny podle žánru. Paní Přerovská začala přednášku otázkou, která zněla: „Jestli pak víte, proč se knížky vůbec začaly psát?" „Aby si lidé mohli zapisovat svůj majetek," tak zněla odpověď. Zjistili jsme také, že papír, z kterého jsou vytvořeny knihy, bloky a jiné papírové věci, jsou z rozemletého dřeva, do kterého se přidají přísady. Řekla nám také, jaké části mají knížky: co je to předsádka, přebal, záložka, tiráž a rejstřík. Jistě si to všichni pamatujete, takže vám nemusím říkat, co znamenají tyto významy.
Mě zaujal třeba rozdíl mezi knihomilem a knihomolem. Knihomil je člověk, kterého mají knihovníci a antikváři rádi, protože si pravidelně chodí kupovat drahé knížky. Co si představíte pod pojmem „knihomol" ? Já osobně si představím člověka, který se „šprtá" nazpaměť knížky o učení, ale není to tak. Je to člověk, který rád čte a hodně čte. Po naučné přednášce následovaly dotazy typu: „Kolik tu vlastně máte knížek?" nebo „Jaká je právě nejprodávanější knížka na trhu?".
Ještě jsem zapomněla dodat, jaký je rozdíl mezi knihovnou a antikvariátem. V knihovně si lidé půjčují knížky a opět je vrací na své místo. A v antikvariátu si knížku nebo knížky vyberete a koupíte, ale jsou tu i tací, kteří přečtené knížky vracejí znovu k prodeji.
Po přednášce nám zbýval nám ještě čas, kterého jsme využili tím, že jsme si prohlíželi antikvariát. Kluci si sedli na místo, kde byly knížky neobvyklého žánru :-). S paní Přerovskou jsme se rozloučili a poděkovali jí za hezky strávený čas s knížkami. Takže se i nadále řiďme heslem: „Nejlepším přítelem člověka je pes a KNIHA."↑ nahoru